Wiadomości Sztuka
A co Ty zrobisz dla ginących gatunków? Festiwal Dnia Ziemi, 24-26 kwietnia w MDK nr 1.

FESTIWAL DNIA ZIEMI 24-26 kwietnia 2019 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu

we współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Radzionkowie, Miejskim Zarządem Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu oraz Akademią Hegemon) to akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.

logo Festiwalu DNia Ziemi

Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2019 r. jest ochrona zagrożonych gatunków.

Organizatorka – Eliza Flaszewska chce uświadomić dzieciom i ich rodzicom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Przekazać najmłodszym informacje o tym, jak chronić zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt i zapobiegać w ten sposób dewastacji naszej planety. Uświadomić im, do jakiej katastrofy może doprowadzić brak jednego ogniwa w biocenozie.
U dzieci należy kształtować postawę zgodną z etyką ekologiczną, gdyż są one bacznymi obserwatorami tego, co się wokół nich dzieje i nie mają jeszcze wykształconych złych przyzwyczajeń. Dlatego też nabywanie przez dziecko świadomości ekologicznej, odpowiedzialnego działania na rzecz ochrony i poprawy środowiska człowieka, wymaga systematycznego i celowego działania.

Plakat Festiwalu Dnia Ziemi

Partnerem strategicznym wydarzenia jest https://www.jack-wolfskin.pl/

oraz https://www.facebook.com/wilczastrona/

Poniżej przedstawiamy program wydarzenia:

24.04.2019 MDK nr 1

Sala kameralna

• 16:30 – 16:45 Powitanie uczestników Festiwalu, przedstawienie programu. Rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu plastycznego pt.: „Nie taki wilk straszny, jak go malują”, wręczenie nagród laureatom.
  • 16:45 17:35 Prelekcja Pauliny Czuby „Ile wody trzeba zużyć, aby wyprodukować jednego steka?”.
  • 17:45 – 19:00 Zajęcia interaktywne Łukasza Fuglewicza „O zwierzętach pospolitych, ale nieznanych”, pokaz eksponatów oraz slajdów.

25.04.2019 MDK nr 1

Sala kameralna

• 15:45 – 16:30 Warsztaty odczytywania etykiet, symboli i oznaczeń ekologicznych na produktach, Eliza Flaszewska.
  • 17:30 – 19:00 Interaktywna prelekcja dr Julii Góry „Po co nam zapylacze?” na temat pszczół, pokaz eksponatów, przekrój ula (

Galeria „Pod sztrychem”

• 16:30 – 17:30 Warsztaty rękodzielnicze i recyklingowe, z wykorzystaniem plastikowych odpadów do stworzenia przestrzennych modeli pszczół, Aleksandra Herisz. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy  (nr tel. 608663427). Udział wziąć mogą pary uczniów, każda para przynosi ze sobą na warsztaty plastikowe butelki i jednorazowe, zużyte reklamówki.

MDK nr 1

Sala kameralna

• 16:30 – 17:15 Spektakl teatralny pt.: „Prawo jazdy” w wykonaniu teatru MAŁE ERATO, reżyseria Danuta Szymczyk.
  • 17:15 – 18:45 Interaktywna prelekcja połączona z pokazem rekwizytów i zdjęć autorstwa fotografika Tomasza Wieczorka „Co to jest czatownia i na co się w niej czatuje?”

Centrum Sportu SKARPA, Bytom ul. Frycza – Modrzewskiego 5

• 17:00 Akcja sadzenia dębu na terenie  Centrum Sportu SKARPA w Bytomiu, Akademia Jogi Hegemon.