I Wojewódzki Konkurs Pieśni Śląskiej i Górniczej „Wierna piosneczko śląska”

10 marca ( piątek) 2023 r. o godz. 10 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu odbył się długo wyczekiwany przez wszystkich I Wojewódzki Konkurs Pieśni Śląskiej i Górniczej „Wierna piosneczko śląska”. Konkurs zaadresowany był do uczestników w wieku uczniów szkoły podstawowej. W konkursie udział wzięło łącznie 55 wykonawców. Mogliśmy usłyszeć cudowne interpretacje pieśni takich jak np. Gryfno frelka, Piekła baba chlyb, Skoko wróbel po desce, Koziery bych tańcowała, Karliku, Karliku, Poszło dziewczę po ziele, Anioł Stróż, Dzieweczko ze Śląska, Dzióbka dej, Ja jestem stąd, poszła Karolinka, Łobejrzyjcie wy dziewuchy, Głęboka studzienka, Gdybym to ja miała skrzydełka jak gąska, Kajze mi się podzioł mój synocek miły, Tam kaj stoi stary szyb, Jada na ryby, Gorzkie dymy, Familoki, Prawie jak w Brazylii czy tytułowa piosenka, czyli „Wierna piosneczko śląska”.

Wśród laureatów konkursu w kategorii klas 1-4 znaleźli się:

Wyróżnienia:

• Hanna Górny – Szkoła Podstawowa nr 26 w Bytomiu
  • Agnieszka Kulesh – Szkoła Podstawowa nr 23 Ruda Śląska
  • Paulina Kopeć – Szkoła Podstawowa nr 3 w Bytomiu
  • Milena Czaja – Szkoła Podstawowa nr 2 w Radzionkowie
  • Amelia Jeleń – za osobowość sceniczną MDK 2 Bytom

III miejsce: Emilia Mioduszewska -Miejska Szkoła Podstawowa nr 2 w Piekarach Śl.

II miejsce: Weronika Wurcel- Szkoła POdstawowa w Wieszowie

I miejsce: Laura MIzgalska – Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu

Nagroda specjalna dla Emilii Bochon – Świetlica gminna w Wieszowie

W kategorii klas 5 – 8

Wyróżnienie otrzymali:

• Dominik Pszczoła – Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzionkowie
  • Oliwia Holas – Szkoła Podstawowa nr 3 w Bytomiu
  • Krzysztof Doleżych – Szkoła Podstawowa Bargłówka

III miejsce: Julia Nalaskowska – Szkoła Podstawowa nr 54 w Bytomiu

II miejsce: Kamil Szymanowski – Szkoła Podstawowa Specjalna nr 40 w Zabrzu

I miejsce: Paulina Anczok – Szkoła Podstawowa w Wieszowie

W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych, ośrodków kultury, domów kultury, świetlic przyszkolnych z takich miejscowości jak: Bytom, Chorzów, Zabrze, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Radzionków, Wieszowa, Bargłówka, Katowice czy Boruszowice, Sosnowiec

O godzinie 14 z udziałem gości odbyło się ogłoszenie wyników i występ laureatów nagrodzonych w konkursie.

Wsród sponsorów i patronów konkursu znaleźli się: Prezydent Miasta Mariusz Wołosz, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Towarzystwo Miłośników Bytomia, Stowarzyszenie Miłosników Rozbarku, Śląski Klub miłośników historii i kultury Lwowa, Węglokoks S.A., Waldemar Gawron, Drukarnia Matura, Patronat medialny Życie bytomskie.

Konkurs można zobaczyć tutaj: YouTube