Szanowni Państwo! Czeka nas remont!

Wielu z Was kilka razy w tygodniu przekracza progi zabytkowego budynku naszej placówki. Wielu z Was przyprowadza do nas swoje dzieci, a może i wnuki. Nadszedł czas, aby budynek odzyskał dawny blask.

Remont zostanie dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego). Oś priorytetowa V. Ochrona środowiska i efektywne wykorzystywanie zasobów, Działanie 5.3. Dziedzictwo kulturowe, poddziałanie 5.3.2. Dziedzictwo kulturowe – OSI.

21 stycznia zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda podpisał umowę na renowację kamienicy przy ul. Powstańców Warszawskich 12.

Przetargi na odnowę naszej placówki ogłaszane były kilka razy, jednak z powodu niedoszacowania projektu – w 2016 r. prace remontowe w MDK nr 1 wyceniono na 5 mln zł, podczas gdy wartość ofert składanych przez potencjalnych wykonawców była ponaddwukrotnie wyższa – zamówień nie można było rozstrzygnąć. W sierpniu 2019 roku zadecydowano o przekazaniu dodatkowych środków z budżetu miasta na realizację projektu, dzięki czemu już wkrótce Wasze pociechy będą mogły spędzać czas w przepięknie wyremontowanym budynku.

Całość prac remontowych wyniesie 8,8 mln zł. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 z puli przeznaczonej miastu jako Obszarowi Strategicznej Interwencji (4 mln zł), z budżetu miasta (4,238 mln zł – z czego aż 4 mln zł mają stanowić wydatki niekwalifikowane) oraz z budżetu państwa (476 tys. zł).

Wykonawcą prac będzie firma „DeS” z Krakowa, która remontuje pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Firma od ponad 30 lat specjalizuje się w pracach budowlano-konserwatorskich na Śląsku i Małopolsce. Ma na swoim koncie m.in.: remont pomieszczeń Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego i stajni książęcych w Pszczynie; renowację drewnianej elewacji Jaszczurówki w Zakopanem, murów miejskich w Dobczycach czy elewacji budynku Sądu Rejonowego w Będzinie. Pod okiem krakowskiej firmy przebiegał też remont konserwatorski ruin zamku Tenczyn w Rudnie.

Pochodzący z 1906 roku budynek Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 już wkrótce zmieni się od wewnątrz i na zewnątrz. Piaskowa elewacja zostanie wyczyszczona, tynk od podwórza naprawiony, cegły pokryte glazurą odrestaurowane. Obiekt przejdzie termomodernizację. Wymienione zostaną okna, drzwi, wyremontowany zostanie dach.

Wewnątrz budynku ekipy remontowe częściowo wymienią instalację elektryczną i centralnego ogrzewania. Odnowione zostaną klatki schodowe, pomieszczenia sanitarne, podłogi, marmury. Obiekt zostanie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Remont Młodzieżowego Domu Kultury będzie przebiegał w systemie projektuj-buduj. Wykonawca najpierw wykona projekt, a po jego zatwierdzeniu i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń – latem tego roku rozpocznie realizację prac.

Trzymamy kciuki i z niecierpliwością czekamy na efekt końcowy!

fasada

Więcej zdjęć https://www.bytom.pl/rewitalizacja-bytomia-trwa-umowa-na-renowacje-budynku-mdk-nr-1-podpisana